Samsung PPM50H3Q Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | PPM50H3Q |
| Display Panel | |
| Display Type: | Plasma TV |
| Diagonal Screen Size: | 50 in |
| Viewable Size: | 50 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Contrast Ratio: | 3000:1 |
| Brightness: | 1000 Nit |
| Broadcast Standards | |
| Digital Tuner: | No |
| Interface | |
| Interface Connection: | Audio - Headphone Out (1/8" Mini) Audio - RCA Serial - 9 pin D-shell (EIA 574/232) Video - 15 pin High-Density D-shell (VGA) Video - 29 pin DVI Video - RCA Composite Video Video - S-Video (4 pin mini-DIN) |
| Audio Video Connectors: | DVI Yes VGA Yes Component Video Yes S-Video Yes Composite Video Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 28.5 cm |
| Width: | 47.43 in |
| Depth: | 3.11 in |
| Depth Without Stand: | 3.11" |
| Weight: | 97 lbs |
| Additional Specifications | |
| Comb Filter: | 4H Adaptive Motion |
| General Features: | Progressive Scan |
| Included Components: | AC Power Cord Batteries Remote Control Stand |
| Input: | A/V (Composite) BNC Component Video DVI S-Video VGA |
| Mounting: | Ceiling Desktop Wallmount |
| Output: | A/V (RCA Composite) Variable/Fixed Audio |
| Picture in Picture: | Advanced PIP Functions |
| Pitch: | .81 mm |
| HDTV Compatible: | Yes |