Samsung LNT4053H Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | LNT4053H |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD TV |
| Diagonal Screen Size: | 40 in |
| Viewable Size: | 40 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1366 x 768 (WXGA) |
| Contrast Ratio: | 8000:1 |
| Response Time: | 8 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 768p |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 480i (SDTV) 480p (EDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes S-Video Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 27.5 in |
| Width: | 39 in |
| Depth: | 11.8 in |
| Weight: | 46.5 lbs |
| Additional Specifications | |
| Comb Filter: | Motion-Adaptive 3D-Y/C |
| Description: | LN-T4053H 40" LCD TV |
| General Features: | Headphone Jack Multi-Language Menu Progressive Scan |
| Included Components: | Speakers Stand |
| Input: | A/V (Composite) Analog Coaxial(RF) Component Video Front/Side RCA Composite Front/Side S-Video HDMI S-Video VGA |
| Mounting: | Desktop Wallmount |
| Output: | Audio - Line Out (1/8" Mini) |
| Picture in Picture: | Advanced PIP Functions Single Tuner PIP |
| Remote Control: | Basic Remote |
| SKU: | DSAMLNT4053HUS |
| Audio Format Supported: | SRS TruSurround XT SRS WOW Stereo |
| HDTV Compatible: | Yes |
| Horizontal Viewing Angle: | 178 degrees |
| Vertical Viewing Angle: | 178 degrees |
| Frequency Band: | Ports Description: 2 x RF: In |
| Response Time: | 8 ms |
| Product Series: | 4050 |
| Analog Tuner: | NTSC |
| RMS Output Power: | 10 W |
| Number of HDMI: | 3 |