Samsung PN42C450 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | PN42C450 |
| Display Panel | |
| Display Type: | Plasma TV |
| Diagonal Screen Size: | 42 in |
| Viewable Size: | 42.3 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1024 x 768 |
| Contrast Ratio: | 2 000 000:1 |
| Static Contrast Ratio: | 3500:1 |
| Brightness: | 450 cd/m2 |
| Display Refresh Rate: | 600 Hz |
| Response Time: | 1 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 720p |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC QAM |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 27.70" |
| Width: | 11.20" |
| Depth: | 40.60" |
| Depth Without Stand: | 2.7 in |
| Weight: | 38.60 lbs |
| Other Features | |
| Green Compliance: | Energy Star |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Digital Media Playback Headphone Jack |
| Input: | Audio - 1/8" Mini (3.5mm) Component Video Composite Video Front/Side HDMI HDMI VGA |
| Output: | Audio - 1/8" Mini (3.5mm) Audio - Digital Optical |