Samsung PN58B550 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | PN58B550 |
| Display Panel | |
| Display Type: | Plasma TV |
| Diagonal Screen Size: | 58 in |
| Viewable Size: | 58 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Contrast Ratio: | 2000000:1 |
| Brightness: | 1500 Nit |
| Response Time: | 0.001 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 1080p (HDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes S-Video Yes Composite Video Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 36.40" |
| Width: | 55.8 in |
| Depth: | 56" |
| Depth Without Stand: | 2.90" |
| Weight: | 99.9 lbs |
| Other Features | |
| Green Compliance: | Energy Star |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Digital Media Playback |
| Input: | Audio - 1/8" Mini (3.5mm) Component Video Composite Video Front/Side HDMI Front/Side RCA Composite HDMI VGA |
| Output: | Audio - Digital Optical |
| Product Series: | B550 |
| Green Compliance: | Yes |
| RMS Output Power: | 20 W |
| Number of HDMI: | 4 |