Samsung PN58C550 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | PN58C550 |
| Display Panel | |
| Display Type: | Plasma TV |
| Diagonal Screen Size: | 58 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 35.50" |
| Width: | 13.20" |
| Depth: | 55" |
| Other Features | |
| Green Compliance: | Energy Star |