Samsung PN64F5300AFXZA Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | PN64F5300AFXZA |
| Display Panel | |
| Display Type: | Plasma TV |
| Diagonal Screen Size: | 64 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Display Refresh Rate: | 600 Hz |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes Component Video Yes Composite Video Yes Digital Audio Yes |
| Other Features | |
| Smart TV: | 32111119226 |
| Physical Specifications | |
| Height: | 38.10 in |
| Width: | 58.20 in |
| Depth: | 14 in |
| Depth Without Stand: | 2.2 in |
| Weight: | 71.00 lbs |
| Additional Specifications | |
| Color: | Brown |