Samsung PPM42H3 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | PPM42H3 |
| Display Panel | |
| Display Type: | Plasma TV |
| Diagonal Screen Size: | 42 in |
| Viewable Size: | 42 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1024 x 768 |
| Contrast Ratio: | 3000:1 |
| Brightness: | 1000 Nit |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 768p |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 480i (SDTV) 480p (EDTV) 720p (HDTV) |
| Interface | |
| Interface Connection: | Serial - 9 pin D-shell (EIA 574/232) |
| Audio Video Connectors: | DVI Yes VGA Yes Component Video Yes S-Video Yes Composite Video Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 24.8 in |
| Width: | 40.4 in |
| Depth: | 3.1 in |
| Depth Without Stand: | 3.11" |
| Weight: | 68 lbs |
| Additional Specifications | |
| Comb Filter: | 4H Adaptive Motion |
| General Features: | Anti-Reflection Glass Coating Progressive Scan |
| Included Components: | 15-pin RGB Cable Batteries Stand User Manual |
| Input: | A/V (Composite) Analog Coaxial(RF) Audio - Line In (1/8" Mini) BNC Component Video Component Video DVI S-Video VGA |
| Mounting: | Desktop Wallmount |
| Output: | A/V (RCA Composite) Variable/Fixed Audio VGA |
| Picture in Picture: | Advanced PIP Functions Single Tuner PIP |
| Remote Control: | Basic Remote |
| Broadcast Format: | NTSC (analog) |
| HDTV Compatible: | Yes |
| Horizontal Viewing Angle: | 160 degrees |
| Vertical Viewing Angle: | 160 degrees |