Samsung PPM42M7HB Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | PPM42M7HB |
| Display Panel | |
| Display Type: | Plasma |
| Diagonal Screen Size: | 42 in |
| Viewable Size: | 42 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1600 x 1200 |
| Contrast Ratio: | 10000:1 |
| Brightness: | 1300 Nit |
| Broadcast Standards | |
| Digital Tuner: | No |
| Interface | |
| Interface Connection: | Serial - 9 pin D-shell (EIA 574/232) |
| Audio Video Connectors: | VGA Yes Component Video Yes S-Video Yes Composite Video Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 24.8 in |
| Width: | 3.8 in |
| Depth: | 40.4 in |
| Depth Without Stand: | 3.80" |
| Weight: | 76 lbs |
| Other Features | |
| Green Compliance: | Yes |
| General Features: | Multi-Language Menu Progressive Scan |
| Dimensions | |
| Height: | 24.8 in |
| Width: | 3.8 in |
| Depth: | 40.4 in |
| Weight: | 76.06 lbs |
| Additional Specifications | |
| Comb Filter: | 3D Y/C |
| Diagonal Screen Size: | 42 in |
| Display Type: | Plasma TV |
| Included Components: | Stand |
| Input: | A/V (Composite) Audio - Line In (1/8" Mini) Component Video DVI S-Video VGA |
| Mounting: | Desktop Wallmount |
| Picture in Picture: | Single Tuner PIP |
| Remote Control: | Basic Remote |
| Viewable Size: | 42 in |
| Audio Format Supported: | SRS TruSurround XT Stereo |
| Audio Video Connectors: | VGA Yes Component Video Yes S-Video Yes Composite Video Yes |
| HDTV Compatible: | Yes |
| Digital Tuner: | No |
| Displayable Colors: | 549.8 Billion |
| Depth Without Stand: | 3.8 in |
| Frequency Band: | Ports Description: : Audio Line In: Mini Jack Audio Line Out: External Speaker Jack |
| Product Model: | PPM42M7HB |
| Brand Name: | Samsung |
| RMS Output Power: | 10 W |