Samsung PPM63M7FB Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | PPM63M7FB |
| Display Panel | |
| Display Type: | Plasma |
| Diagonal Screen Size: | 63 in |
| Viewable Size: | 63 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Contrast Ratio: | 10000:1 |
| Brightness: | 1000 Nit |
| Interface | |
| Audio Video Connectors: | DVI Yes VGA Yes Component Video Yes S-Video Yes Composite Video Yes |
| Physical Specifications | |
| Depth Without Stand: | 3.50" |
| Weight: | 152 lbs |