Samsung PPM50M6H Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | PPM50M6H |
| Display Panel | |
| Display Type: | Plasma TV |
| Diagonal Screen Size: | 50 in |
| Viewable Size: | 50 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1366 x 768 (WXGA) |
| Contrast Ratio: | 10000:1 |
| Brightness: | 1300 Nit |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 768p |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 576i 576p 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | No |
| Interface | |
| Interface Connection: | Serial - 9 pin D-shell (EIA 574/232) |
| Audio Video Connectors: | DVI Yes VGA Yes Component Video Yes S-Video Yes Composite Video Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 30.40" |
| Width: | 14.30" |
| Depth: | 47.40" |
| Depth Without Stand: | 3.80" |
| Weight: | 0 oz |
| Other Features | |
| Green Compliance: | Yes |
| Additional Specifications | |
| Comb Filter: | 4-Line Digital (3D Motion Adaptive) |
| General Features: | Progressive Scan |
| Included Components: | Stand |
| Input: | A/V (Composite) Audio - Line In (1/8" Mini) BNC Component Video Component Video DVI S-Video VGA |
| Mounting: | Desktop Wallmount |
| Output: | A/V (RCA Composite) Audio - Line Out (1/8" Mini) Variable/Fixed Audio VGA |
| Picture in Picture: | Advanced PIP Functions |
| Pitch: | 0.81 mm |
| Remote Control: | Universal Remote |
| HDTV Compatible: | Yes |
| Horizontal Viewing Angle: | 180 degrees |
| Vertical Viewing Angle: | 180 degrees |
| Displayable Colors: | 549.8 Billion |
| Green: | Yes |