Samsung UN48H5500AFXZA Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | UN48H5500AFXZA |
| Display Panel | |
| Viewable Size: | 47.6 in |
| Diagonal Screen Size: | 48 in |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Supported: | 720p (HDTV) 1080p (HDTV) 1080i (HDTV) |
| Interface | |
| Interface Connection: | Ethernet - RJ45 USB - Universal Serial Bus |
| Physical Specifications | |
| Depth Without Stand: | 2 in |
| Height: | 26.5 in |
| Width: | 42.3 in |
| Depth: | 8 in |
| Weight: | 26.2 lbs |