Sceptre X23BVNAGA Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sceptre |
| SKU: | X23BVNAGA |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD |
| Diagonal Screen Size: | 23 in |
| Viewable Size: | 22.95 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1366 x 768 (WXGA) |
| Contrast Ratio: | 700:1 |
| Brightness: | 500 cd/m2 |
| Response Time: | 8 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 768p |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 480i (SDTV) 480p (EDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 18.5 in |
| Width: | 22.5 in |
| Depth: | 11.5 in |
| Weight: | 17.4 lbs |
| Additional Specifications | |
| Comb Filter: | 4-Line Digital (3D Motion Adaptive) |
| General Features: | 3/2 Pulldown Multi-Language Menu Progressive Scan |
| Included Components: | Component Video Cable Speakers Stand |
| Input: | A/V (Composite) Audio - Line In (1/8" Mini) Coaxial (RF) Component Video HDMI S-Video VGA |
| Mounting: | Desktop Wallmount |
| Remote Control: | Basic Remote |
| Audio Format Supported: | Stereo |
| HDTV Compatible: | Yes |
| Horizontal Viewing Angle: | 160 degrees |
| Vertical Viewing Angle: | 160 degrees |
| Displayable Colors: | 16.7 Million |
| QAM Tuner: | Yes |