Sceptre X400BVFHD Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sceptre |
| SKU: | X400BVFHD |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD |
| Diagonal Screen Size: | 40 in |
| Viewable Size: | 40 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Static Contrast Ratio: | 2000:1 |
| Brightness: | 500 cd/m2 |
| Display Refresh Rate: | 60 Hz |
| Response Time: | 4.5 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p (HDTV) |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 1080p (HDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 27.9 in |
| Width: | 38.98 in |
| Depth: | 13 in |
| Depth Without Stand: | 4.12 in |
| Weight: | 49.6 lbs |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Headphone Jack |
| Input: | Audio - 1/8" Mini (3.5mm) Component Video Composite Video HDMI S-Video VGA |
| Output: | Audio - 1/8" Mini (3.5mm) Audio - Digital Optical |