Sylvania 6842PEM Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sylvania |
| SKU: | 6842PEM |
| Display Panel | |
| Display Type: | Plasma |
| Diagonal Screen Size: | 42 in |
| Viewable Size: | 42 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 (Widescreen) |
| Max Resolution: | 852 x 480 |
| Contrast Ratio: | 1000:1 |
| Brightness: | 1000 cd/m2 |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 480p (EDTV) |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 480i (SDTV) 480p (EDTV) 720p (HDTV) |
| Physical Specifications | |
| Height: | 28.87 in |
| Width: | 41.68 in |
| Depth: | 13.06 in |
| Weight: | 94.8 lbs |