Sylvania LC195SL9 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sylvania |
| SKU: | LC195SL9 |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD TV |
| Diagonal Screen Size: | 19 in |
| Viewable Size: | 19 in |
| Aspect Ratio: | 16:10 |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Response Time: | 8 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 720p (HDTV) |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 1080p (HDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes S-Video Yes Composite Video Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 15.2 in |
| Width: | 18.8 in |
| Depth: | 7.5 in |
| Weight: | 10.20 lbs |
| Other Features | |
| Green Compliance: | Yes |
| Additional Specifications | |
| Input: | Audio - 1/8" Mini (3.5mm) Component Video Composite Video HDMI S-Video VGA |
| Output: | Audio - Digital Coaxial |