| Basic Info |
| Brand: | Whirlpool 220V |
| SKU: | ADP2300AIX |
| Specifications |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Annual Water Consumption: | 4200 Liters |
| Electronic Aqua Control: | Yes |
| Washing Temperatures: | 4 |
| Static Drying System: | Yes |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | Yes |
| Touch Sensitive Controls: | No |
| Minimum Volts: | 220 Volts |
| Minimum Height: | 32.3" |
| Spray Arms: | 3 |
| Noise Level: | 51 dBA |
| Water Consumption: | 18 Liters |
| Annual Energy Consumption: | 289 kWh |
| Delay Wash: | No |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Frequency: | 50 Hz |
| Total Connected Load: | 2200 Watts |
| Quick Wash: | Yes |
| Exterior Width: | 24" |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Control Style: | Full Console |
| Accepts Panels: | No |
| Cycles: | 5 |
| Volts: | 230 Volts |
| Depth: | 23.5" |
| Height: | 33.4811" |
| Freestanding: | Yes |
| Width: | 23.5" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 12 Place Settings |
| Color: | Stainless Steel |